Az interjú a 2025-ös GreenTech Szakkiállítás és Konferencia hivatalos magazinjában jelent meg.
Milyen szerepet tölt be a Zala-Müllex Kft. a térség életében, gazdaságában?
A Zala-Müllex Kft. tevékenysége kiterjed az ipari kereskedelmi hulladékok begyűjtésére, kezelésére, értékesítésére, illetve hasznosítására, hulladékkezelő létesítmények üzemeltetésére. Területileg főként Zala és Vas vármegyében folytat tevékenységet, de a nyugat-dunántúli régió számos térségében jelen van. Ezen kívül nagymértékben részt vesz a Zala és Vas vármegyei közszolgáltatási feladatok ellátásában, eszköz bérbeadással, bérfuvarozás végzésével, illetve hulladékkezelési feladatok ellátásával. Továbbá főként Zalaegerszeg Megyei Jogú város közigazgatási területén közreműködik a téli síkosságmentesítési munkálatok, útjavítási, -karbantartási, útfelügyeleti, feladatok ellátásban, építési és bontási munkálatok elvégzésében. Újdonságot jelentett számunkra, hogy a 2024-es évnek már az egészében érvényesült a hulladékkoncesszió hatása.
Milyen változásokat jelentett ez a cég életében?
A MOL Nyrt. hulladékos leányvállalata, a MOHU Zrt. mint koncesszor felel a közszolgáltatási és intézményi hulladékok begyűjtéséért, kezeléséért és hasznosításáért az elkövetkezendő évtizedekben. Rendkívül széles szolgáltatási portfólió érintett ebben, hiszen a hulladékkezelésben, komposztálásban és az intézményi (ipari) partnerek szelektív hulladékainak gyűjtésében, válogatásában, bálázásában működünk közre a koncessziós hulladékkezelés körében. Ez éves szinten 1,3 milliárd forintos árbevételt generál cégünknek, ami azt jelenti, hogy az árbevételünk 20-25%-át rajtuk keresztül realizáljuk, ennek köszönhetően a legnagyobb partnerünkké váltak az árbevételt tekintve.
Mik a koncessziós rendszerrel kapcsolatos tapasztalatok?
Törekszünk arra, hogy kiegyensúlyozott együttműködésünk legyen a MOHU Zrt.-vel. Már több mint másfél év telt el a koncesszió kezdete óta, de több olyan pontot látok még, ami fejlesztésre szorul, nagyobb rugalmasságra lenne szükség a rendszerben, illetve az egyes tevékenységek közti szinergiák jobban kihasználhatók lennének. Sok esetben a MOHU Zrt.-n keresztül zajló megrendelések négy-öt lépcsőn keresztül jutnak el a munkát ténylegesen elvégző vállalkozásig, ezen a téren mindenképp van fejlesztési lehetőség. Mindemellett látszik, hogy a koncessziós rendszer előnye számunkra, hogy cégünk vevői kintlévősége jelentős mértékben csökkent. Az eddigi tapasztalatokból kiindulva, MOHU Zrt. fizetési készsége lényegesen jobb képet mutat az eddigi közszolgáltató cégekhez képest.
Milyen évet zárt a Zala-Müllex Kft. az egyéb tevékenységei terén?
Az egyéb, koncesszió hatálya alá nem tartozó hulladékok esetében 2024-ben az egész évet tekintve is markáns növekedés tapasztalható az előző üzleti évhez képest, köszönhetően a gazdálkodó partnerink által számunkra kezelésre beszállított hulladék mennyiségi növekedésének. Azonban a 2025-ös év eddigi tapasztalatai alapján a hulladékmennyiség mind a vállalkozói, mind lakossági téren visszaesett, aminek fő oka a termelés és a lakossági fogyasztás csökkenése. Cégünk aktívan részt vett az illegális hulladékok felszámolásában is Zala és Vas vármegyében, ez további feladatokat és árbevétel-növekedést eredményezett. Minkét vármegyében számottevő, a kormányhivatalok által kiírt közbeszerzési eljárás keretében elnyert illegális hulladék felszámolást sikerült megvalósítanunk.
Milyen kihívásokkal kell szembenézni a cégnek a mindennapokban?
Ahogy említettem, a gazdasági termelés csökkenésével az ipari hulladék mennyisége is csökken, illetve a MOHU által beszállított közszolgáltatói hulladékmennyiségek is, ami összességében több százmillió forintos árbevétel-kiesést okoz számunkra. Amit viszont mindenképp orvosolni lehetne, azok az adminisztrációs terhek, hiszen tapasztalataink szerint ezek évről évre emelkednek, mára már pedig szinte kezelhetetlenné válnak számunkra. 42 féle különböző adatszolgáltatást, illetve bevallást kell készítenünk különböző hatóságok, hivatalok és partnerek részére, ami fizikailag is nagyon megterhelő és rendkívül sok energiát és erőforrást igényel, sok esetben teljesen feleslegesen. Szeretnénk, ha ezek az adminisztrációs terhek csökkennének, és ugyanazokat az adatokat nem kellene két-három szervezetnek, hatóságnak különbözőképpen megadnunk.
Milyen új beruházásokat hajtottak végre 2024-ben?
Az építési törmelék feldolgozásában is előrelépett a cég, hiszen vásároltunk egy Kobelco típusú lánctalpas kotrógépet törőfejjel, ami nagyban segíti a törmelékek újrahasznosításra való előkészítését, illetve folyamatban van egy új röpítő törőgép beszerzése is, ami az építési hulladékok feldolgozását nagyban segíteni fogja. Két regionális hulladékkezelő központot üzemeltetünk, a hulladékok megfelelő kezelése érdekében beszereztünk egy Bomag BC 733-as típusú tömörítő célgépet is. Megnöveltük a komposztáló terünket, megújítottuk a komposztálási technológiánkat, amely lehetővé teszi hosszabb távon ennek a tevékenységnek a végzését gazdasági és engedélyezési szempontból is.
2024 őszén az Év településszolgáltatója díjban részültek. Ennek fényében is, mennyire fontos a cég számára a társadalmi felelősségvállalás?
A társadalmi felelőségvállalás rendkívül fontos a cég életében. A Zala-Müllex Kft. hosszú évek óta rendszeres támogatója a környezetvédelmet szolgáló akcióknak, számos helyi sportklubnak, kulturális intézményeknek, rendezvényeknek és civil szervezeteknek. Mindezeken túl megállapíthatjuk, hogy a cég működése stabil alapokon nyugszik. Széles spektrumú szolgáltatás végzünk, amely bevételéből a társaság finanszírozni képes a működését.